رفتن به محتوای اصلی
دیتالاگر چیست و چگونه کار میکند؟

دیتالاگر چیست و چگونه کار میکند؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی دیتالاگر(data logger) بپردازیم. در این نوشته با نحوه کار، انواع ورودی و کاربرد های یک دیتالاگر آشنا خواهید شد. پس تا انتها با برنا پایش همراه باشید.

دیتالاگر چیست؟

 داده بردار (data logger) ابزاری است که تغییرات شرایط را با گذشت زمان کنترل و ثبت میکند.این دستگاه ها میتوانند به صورت واحد های مستقل کار کنند و دارای چندین کانال باشند. اکثر این واحد های مستقل با باتری کار میکنند که به آنها این امکان را میدهد قابل حمل (portable) باشند و مدت زمان طولانی در حال حمل و نقل کار کنند.

یک دیتالاگر چیست و چگونه کار میکند؟

دیتالاگر ها از یک میکروپروسسور، یک حافظه داخلی،برای ذخیره داده، و سنسور ها برای جمع آوری داده ها استفاده میکنند. آنها غالبا کوچک بوده و از باتری تغذیه مینمایند. دیتالاگر ها میتوانند با کامپیوتر ها ارتباط برقرار کرده و از نرم افزار ها برای نمایش و تحلیل اطلاعات بدست آمده استفاده کنند . آنها میتوانند خود دارای صفحه نمایشگر برای نمایش نمودار ها و اطلاعات بدست آمده باشند. همچنین بعضی دیتالاگر ها قادر هستند اطلاعات را به صورت بی سیم به دستگاه های دیگر منتقل کنند.

ویژگی دیتالاگر ها

یکی از ویژگی دیتالاگر ها این است که میتوانند برخلاف بسیاری از انواع دیگر دستگاه های جمع آوری داده به طور مستقل از یک کامپیوتر کار کنند. این ابزار ها در انواع مختلفی از شکل ها و اندازه ها طراحی و تولید میشوند. این گستره شامل دیتالاگرهایی با عملکرد ساده و دارای یک کانال ورودی تا دیتالاگر هایی پیشرفته و قابل برنامه ریزی که قادر هستند ده ها ورودی را کنترل کنند، است.

انواع ورودی دیتالاگرها

دیتالاگرها میتوانند انواع مختلفی از ورودی ها را بپذیرند. همچنین دیتالاگر های چند ورودی وجود دارند که میتوانند دو یا چند نوع ورودی را بپذیرند مانند دما و رطوبت و یا دما و فشار. برخی از آنها حتی میتوانند همه انواع ورودی را بپذیرند.

متداول ترین انواع ورودی شامل :

  • دیتالاگر فشار: اندازه گیری فشار گازها و مایعات از جمله فشار اتمسفر و آب .
  • دیتالاگر دما: دیتالاگر ها میتوانند برای اندازه گیری دماهای بسیار بالا و بسیار پایین استفاده شوند.
  • دیتالاگر های رطوبت سنج میتوانند رطوبت نسبی، نقطه شبنم و غلظت بخار آب را در واحد های استاندارد یا متریک جمع آوری کنند.
  • دیتالاگر ولتاژ: دیتالاگر های ولتاژ میتوانند با هر نوع اندازه گیری ولتاژ سازگار باشند از فشار تا گشتاور، بار و نیرو .
  • دیتالاگر جریان: دیتالاگر های جریان شامل طیف وسیعی از دیتالاگرهای AC و DC  هستند و اغلب برای نظارت بر تجهیزات ساختمان استفاده میشوند.
انواع دیتالاگر
انواع دیتالاگر

کاربردهای دیتالاگر

کاربردهای دیتالاگر شامل موارد زیر است:

دیتالاگر ها میتوانند دما، رطوبت،  ، PH کربن دی اکساید، ولتاژ، جریان و پالس را کنترل نمایند. این ویژگی آنها را برای بسیاری از کاربرد ها مفید میکند کاربرد هایی مانند :

  • اندازه گیری و تایید سطح دما و رطوبت مناسب برای انبار ها و تجهیزات حمل و نقل انواع مواد غذایی، دارویی و …
  • ارائه اطلاعات لازم برای کنترل و نگهداری از ساختمان ها مانند گرمایش، تهویه مطبوع و … که به بهینه سازی مصرف انرژی کمک میکند.
  • نظارت بر شرایط رشد محصولات در صنایع کشاورزی
  • نظارت بر شرایط نگهداری از دارو ها در مراکز پزشکی
  • نظارت بر دمای مواد خوراکی و گوشتی

دیتالاگر ها چه مدت میتوانند اطلاعات را ثبت کنند؟

بازه زمانی که یک دیتالاگر میتواند اطلاعات را ثبت نماید به حجم حافظه آن و سرعت نمونه برداری بستگی دارد. برای تعیین این مدت زمان حجم حافظه ( تعداد نمونه هایی که دستگاه میتواند ذخیره کند) را بر سرعت نمونه برداری تقسیم کنید. به عنوان مثال فرض کنید یک دیتالاگر میتواند 10000 نمونه را ذخیره کند. اگر بخواهید در هر دقیقه دو نمونه ثبت کنید، این دستگاه میتواند  2 /  10000 دقیقه یعنی 5000 دقیقه ( حدود 3.5 روز ) برای شما کار کند.

اطلاعات ثبت شده در دیتالاگرها
بازه زمانی که یک دیتالاگر میتواند اطلاعات را ثبت نماید به حجم حافظه آن و سرعت نمونه برداری بستگی دارد.

چگونه میتوان داده ها را از دیتالاگر خود بازیابی کرد؟

بسته به نوع دیتالاگر میتوانید به صورت مستقیم به اطلاعات دسترسی داشته باشید و حتی آنها را چاپ کنید. آنرا به یک کامپیوتر وصل کنید و داده ها را در قالب فایل ذخیره سازی و مشاهده کنید. داده ها میتوانند به صورت بیسیم در زمان واقعی ( real time ) به هر دستگاه متصل دیگر منتقل شوند.

سیستم های DAQ ، (data acquisition systems)  انعطاف پذیری بالایی دارند و میتوانند پاسخ بسیار خوبی برای کاربردهایی با سرعت نمونه برداری بالا باشند. در هر صورت از آنجایی که نیاز به اتصال به کامپیوتر دارند کامپیوتر باید در زمان نمونه برداری در دسترس و فعال باشد. اما دیتالاگر ها میتوانند داده ها را به طور مستقل از یک کامپیوتر جمع آوری نمایند. داده ها معمولا در یک حافظه غیر فرار ذخیره میشوند تا بعدا به کامپیوتر منتقل شوند. بنابراین نیازی به حضور کامپیوتر در فرایند جمع آوری داده نیست . همین ویژگی باعث میشود دیتالاگر برای کاربردهایی که نیاز به قابلیت حمل دارند ایده آل باشد.

کلام آخر

امروزه پیدا کردن دیتالاگر باکیفیت آن هم با قیمت کم و مناسب در بازارهای ایرانی کار سخت و دشواری است، خبر خوب تیم ما این است که اعلام نماییم برناپایش انواع دیتالاگرهایی مانند دیتالاگر دما که با نمونه خارجی رقابت میکنند را تولید نموده که با قیمت بسیار نازل و متناسب با کار شما به بازارها عرضه میگردد.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X