رفتن به محتوای اصلی
اندازه گیری ولتاژ

اندازه گیری ولتاژ

اندازه گیری ولتاژ چیست؟ این بخش ولتاژ را تعریف می‌کند و از صفحه‌هایی به شکل موج برای ارائه توضیحی آسان از یک نقطه کلیدی در انتخاب چرخه نمونه‌برداری استفاده می‌کند. همچنین نحوه تنظیم تریگرها برای جمع آوری شکل موج هدف و نحوه انتخاب ابزارهای مناسب برای اهداف و کاربردهای خاص را معرفی می کند. در این سری از مقالات برنا پایش به توضیح اندازه گیری ولتاژ میپردازیم و به سوالات شما در این خصوص پاسخ میدهیم، تا انتها همراه ما باشید.

اندازه گیری ولتاژ چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که ولتاژ اختلاف پتانسیل برق بین دو نقطه در مدار الکتریکی است و بر حسب ولت بیان می شود. ولتاژ در واقع به عنوان انرژی پتانسیل میدان الکتریکی که در یک رسانا جریان ایجاد می کند اندازه گیری می شود. به طور کلی، این اندازه گیری تا حد زیادی به دو الگو طبقه بندی می شود.

  • اندازه‌گیری ولتاژ خروجی آنالوگ از یک سنسور (1 تا 5 ولت، 10 ولت و …)
  • اندازه‌گیری ولتاژ برق یا ولتاژ مدار دیگر (24VDC,100VAC و …)

حتما بخوانید: I/O چیست ؟ درک GPIO و عملکرد ورودی /خروجی

نحوه اندازه گیری

ولتاژ به دو روش اندازه گرفته می شود که هر یک در این بخش توضیح داده شده است:

  • اندازه گیری ولتاژ خروجی آنالوگ از سنسور
  • اندازه گیری ولتاژ برق

اندازه گیری ولتاژ خروجی آنالوگ از سنسور

ولتاژ خروجی را می توان با ورودی + و – از مدار خروجی ولتاژ آنالوگ مدنظر به طور مستقیم به یک ابزار اندازه گیری ورودی ولتاژ اندازه گیری کرد.

اندازه گیری ولتاژ خروجی آنالوگ از سنسور
ولتاژ خروجی را می توان با ورودی + و – از مدار خروجی ولتاژ آنالوگ مدنظر به طور مستقیم به یک ابزار اندازه گیری ورودی ولتاژ اندازه گیری کرد.

 

اندازه گیری ولتاژ برق

ولتاژ را می توان با اتصال پروب به پایانه های + و – ولتاژ هدف اندازه گیری کرد.

اندازه گیری ولتاژ برق
ولتاژ را می توان با اتصال پروب به پایانه های + و – ولتاژ هدف اندازه گیری کرد.

 

اثر عایق بین کانالی

عایق بین کانالی که “عایق” نیز نامیده می شود، یک عملکرد عایق بین سیگنال های ورودی و خروجی است. عایق بین کانالی ممکن است در مواردی موثر باشد که مقادیر اندازه گیری شده تحت تاثیر سایر ورودی های جابجایی قرار می گیرند.

بررسی ولتاژ سلول باتری های متصل به صورت سری

هنگام اندازه گیری چندین کانال به طور همزمان، اگر بین GND های اهداف اندازه گیری اختلاف پتانسیل وجود داشته باشد، یک مدار از طریق ورودی GND ابزار اندازه گیری تشکیل می شود. تشکیل این مدار ممکن است باعث شکست اندازه گیری شود.

محیط پر نویز

می توانید از انتقال نویز از خط ورودی و ورود به مدار جلوگیری کنید. بدون عایق، مداری از طریق GND داخلی تشکیل می شود که ممکن است باعث ورود نویز به مدار شود.

محیط پر نویز
بدون عایق، مداری از طریق GND داخلی تشکیل می شود که ممکن است باعث ورود نویز به مدار شود.

 

محرک ها (Triggers)

اندازه‌گیری دقیق سیگنال‌ها مستلزم آن است که نقاط شروعی که برای به دست آوردن داده‌ها استفاده می‌شوند، سازگار باشند. این نقاط شروع “تریگر” یا محرک نامیده می شوند.

محرک ها (Triggers)
اندازه‌گیری دقیق سیگنال‌ها مستلزم آن است که نقاط شروعی که برای به دست آوردن داده‌ها استفاده می‌شوند، سازگار باشند.

 

محرک ها
محرک ها (Triggers)

تنظیم محرک ها

در اندازه گیری واقعی، تنظیم محرک ها برای جمع آوری شکل موج هدف مهم است. به طور کلی از دو نوع ماشه زیر برای اندازه گیری استفاده میشود.

  • محرک افزایشی: زمانی که ولتاژ در جهت مثبت تغییر می کند و از مقدار تعیین شده بیشتر می شود، اندازه گیری آغاز می شود.
  • محرک کاهشی (سقوط): اندازه گیری زمانی آغاز می شود که ولتاژ در جهت منفی تغییر کند و از میزان مشخص شده پایین بیاید.

هنگام استفاده از تریگرها، تعداد نقاط نمونه برداری را به گونه ای تنظیم کنید که شکل موج هدف گنجانده شود. برای بررسی شرایط قبل و بعد از پدیده هدف، پیش ماشه ها را تنظیم کنید.

کلام آخر

با توجه به مطلب فوق دستگاه اندازه گیری ولتاژ باید از دقت و کیفیت بالا برخوردار باشد. نمونه های خارجی برای کسب و کار شما بسیار گران است و خدمات پس از فروش هم ندارد. اما با افتخار اعلام می کنیم که شرکت برنا پایش سازنده دیتالاگر ایرانی و با کیفیت در زمینه اندازه گیری ولتاژ، دیتالاگر آزمایشگاهی ولتاژی/جریانی را تولید نموده که بسیار با کیفیت و پرکاربرد است.

برای اطلاع بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191030516 و داخلی 1 را تماس حاصل نمایید و از صفحه محصولات برنا پایش دیدن کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X