رفتن به محتوای اصلی
انواع سنسورها

انواع سنسورها

در دنیا انواع متفاوتی از سنسورها وجود دارد که در کسب و کارهای مختلف استفاده می شوند. سنسورها تقریباً در تمام صنایع برای کاربردهایی که ما روزانه با آنها در تماس هستیم و همچنین کاربردهای صنعتی و تخصصی تر استفاده می شود. سنسورها را می‌توان در خانه، اداره، ماشین‌، اتوبوس‌، قطار، رایانه‌، امکانات پزشکی، آزمایشگاه‌، نیروگاه‌، رستوران‌، کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی، خطوط تولید و… یافت. یک سنسور برای اندازه گیری استفاده می شود. داده های اندازه گیری شده توسط سنسورها توسط دستگاه های الکترونیکی به نام دیتالاگر جمع آوری و پردازش می شود و نتیجه فرآیند، خروجی داده میشود، سپس خروجی باعث تغییر یا حرکت چیزی می شود. یک مثال ساده سنسور دما در یک ترموستات است. سنسور دما دائماً دما را کنترل می کند، هنگامی که اندازه گیری انجام شده به دمای مورد نظر رسید، اندازه گیری پردازش می شود و خروجی باعث خاموش شدن دیگ می شود. انواع مختلفی از دیتالاگرها مانند نیروسنج، دما سنج، شتاب سنج و … وجود دارند که ذخیره سازی و تحلیل داده های سنسورها را برای ما امکان پذیر میکنند. در این سری از مقالات برنا پایش به بررسی کامل انواع سنسور میپردازیم. اما تا انتهای مقاله همراه ما باشید که خبرهای خوبی برای شما داریم.

انواع سنسورها

انواع مختلفی از سنسورها وجود دارد که دسته بندی های اصلی عبارتند از:

 • سنسورهای موقعیت
 • سنسورهای فشار
 • سنسورهای دما
 • سنسورهای نیرو
 • سنسورهای لرزش
 • سنسورهای پیزو
 • سنسورهای ویژگی سیالات
 • سنسورهای رطوبت
 • سنسورهای فشار سنج
 • عکس سنسورهای نوری
 • سوئیچ جریان و سطح
انواع سنسورها
سنسورها تقریباً در تمام صنایع برای کاربردهایی که ما روزانه با آنها در تماس هستیم و همچنین کاربردهای صنعتی و تخصصی تر استفاده می شود.

همه این دسته‌ها را می‌توان به زیر شاخه‌های بیشتری تقسیم کرد، به عنوان مثال، در حسگرهای موقعیت انواع زیر وجود دارد:

 • خطی
 • چرخشی
 • تماسی
 • غیرتماسی

و این نوع سنسورها را می توان حتی بیشتر تقسیم کرد، در غیر تماسی شما انواع سنسورهای زیر را دارید:

با تقسیم حسگرهای موقعیت به دسته های کوچکتر، مشخص است که تعداد سنسورهای موجود در دنیای امروزی به قدری زیاد است که یک مقاله سایت نمی تواند هر نوع حسگر را پوشش دهد. با این حال، در اینجا مروری بر انواع مختلف حسگرها انجام میدهیم.

بیشتر بخوانید: نحوه عملکرد سنسور mems

سنسورهای موقعیت

همانطور که در بالا توضیح داده شد انواع مختلفی از سنسور موقعیت وجود دارد. خطی، چرخشی، تماسی، غیر تماسی و استفاده از انواع فناوری های مختلف. سنسورهای موقعیت برای اندازه گیری و نظارت بر موقعیت یا جابجایی یک جسم استفاده می شود.

سنسورهای فشار

سنسورهای فشار اغلب به دو دسته زیر تقسیم می شوند: مبدل فشار و سوئیچ فشار.
تفاوت اصلی این است که مبدل‌های فشار بازخورد دقیقی در مورد فشار بلادرنگ ارائه می‌دهند و سوئیچ‌های فشار دارای یک محدودیت تنظیم شده هستند که باعث سوئیچ شدن آنها می‌شود. هم سوئیچ فشار و هم مبدل فشار مکانیسم هایی دارند که از فرمول فشار = تقسیم نیرو بر مساحت برای تشخیص فشار استفاده می کنند.

سنسورهای فشار
سنسورهای فشار می توانند فشار گازها، مایعات یا جامدات را اندازه گیری کنند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

سنسورهای فشار می توانند فشار گازها، مایعات یا جامدات را اندازه گیری کنند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ترانسدیوسرهای فشار زیر آب به عنوان سطح سنج شناخته می شوند زیرا فشاری که اندازه گیری می کنند با سطح آب ارتباط مستقیم دارد. فشار می تواند گیج، دیفرانسیل، مطلق یا خلاء باشد و می تواند بر حسب Bar یا PSI اندازه گیری شود.

سنسور لودسل یا سنسور وزن

لودسل ها یا سنسور وزن در اشکال و اندازه های مختلف موجود هستند. آنها برای اندازه گیری انواع مختلف نیرو استفاده می شوند که اصلی ترین آنها وزن است. لودسل در انواع ترازوها استفاده می شود.مانند ترازو شمارش، ترازو صنعتی، ترازو کامیون، ترازو قیف و هر چیز دیگری. اکثر لودسل ها از کرنش سنج های داخلی برای نظارت بر نیرو بر اساس سطح اعوجاج روی کرنش سنج استفاده می کنند.

سنسورهای دما

سنسورهای دما یکی دیگر از انواع بسیار رایج حسگرها هستند – آنها در اطراف ما هستند. سنسورهای دما برای اندازه گیری و نظارت بر دما استفاده می شوند، چه این متغیر اصلی باشد که نیاز به اندازه گیری دارد یا یک متغیر ثانویه که به عنوان یک اقدام احتیاطی ایمنی در برنامه دیگری نیاز به نظارت دارد.

انواع مختلف سنسورهای دما به تاییدیه های متفاوتی نیاز دارند. تأییدیه های پزشکی برای دماهای مورد استفاده برای نظارت بر بیمار یا داخل دستگاه های پزشکی مورد نیاز است. سایر گواهینامه ها برای سنسورهای دما در کاربردهای غذایی و نوشیدنی مورد نیاز خواهد بود. سنسورهای دما در اشکال و انواع مختلفی وجود دارند. ترمیستورها، پروب ها، ترموکوپل ها، RTD ها و مبدل های دما نمونه هایی از آن هستند.

انواع دیگر سنسورها

ما همچنین انواع دیگری از سنسورها را برای کاربردهای مختلف ارائه می دهیم. سنسورهای پیزو به خوبی در صنعت پزشکی استفاده می‌شوند، سنسورهای فشار سنج اغلب برای نظارت بر تغییرات کوچک در تنش و کرنش استفاده می‌شوند، سنسورهای ارتعاش در بسیاری از صنایع استفاده می‌شوند و انواع مختلفی از سنسورها در این دسته وجود دارد.

کلام آخر

اینها تنها چند نمونه از انواع مختلف حسگرهایی است که ما می توانیم ارائه دهیم و آنچه در بازار موجود است. اما شرکت هایی وجود دارند که می توانند انواع حسگرها و یا دیتالاگر ها را برای شما بنا به خواسته و نوع کسب و کار شما در کم ترین زمان با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت تولید کنند، شرکت برنا پایش دقیقا همان شرکتی است شما به دنبالش بودید. در برنا پایش محصولات بنا به خواسته شما شخصی سازی می شوند در نهایت همراه با خدمات پس از فروش به شما ارائه می شوند.

شما می توانید با شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید و برای آشنایی بیشتر به صفحه محصولات برنا پایش مراجعه کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X