رفتن به محتوای اصلی
نظارت بر دمای واکسن

نظارت بر دمای واکسن

نظارت بر دمای واکسن هنگام نگهداری از هرگونه واکسن بسیار مهم است. نگهداری مناسب از واکسن از تاثیرگذاری نهایی آن محافظت می کند. اینطور فکر کنید هیچکس واکسنی نمی خواهد که از اثرگذاری کامل برخوردار نباشد. COVID_19 در دنیا بیداد می کند، در حال حاضر بیش ازهر زمان دیگری مهم است که مطمئن شویم همه واکسن ها در دمای مناسب خود هستند. در این سری از مقالات برنا پایش قصد داریم بیشتر با نحوه نظارت بر دمای واکسن آشنا شویم همراه ما باشید.

پایش دمای واکسن و نقشه برداری دمای دارویی

برای شرکت های دارویی انجام نقشه دما برای کاهش درآمد از دست رفته بسیار مهم است. این امر همچنین از فروش هرگونه داروی بی اثر جلوگیری می کند. واکسن های مختلف باید در دماهای مختلف باشند تا بتوانند به طور موثر کار کنند. این دما میتواند از 68 تا 77 درجه فارنهایت متغیر باشد. اگر هر محصول واکسنی بیش از حد گرم یا خیلی سرد شود میتواند خواص شیمیایی اش را از دست بدهد. به همین دلیل نقشه برداری دما بسیار مهم است.

USP مسئول تنظیم استاندارد های دما برای داروها، در ایالات متحده است. براساس USP، طیف وسیعی از درجه حرارت ها در دسته سردخانه ها وجود دارد. دمای اتاق باید بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد و محل نگهداری سرد بین 8 تا 15درجه سانتیگراد متغیر باشد.

محل نگهداری در یخچال باید بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد و قسمت فریزر بین 10 تا 25- درجه سانتیگراد باشد. USP همچنین مسئول برچسب زدن محصولاتی است که باید در جای خشک و خنک یا در مکانی تاریک و دور از نور قرار گیرند. همه شرکت های داروسازی باید نقشه دما را به طور مداوم توسط عوامل مستقل تکمیل کنند.

توصیه های نظارت بر دمای واکسن

بهترین راه برای نظارت بر دمای واکسن، استفاده از دستگاه TMD یا دستگاه مانیتورینگ دما است. همه واحدهای ذخیره سازی واکسن باید این دستگاه ها را داشته باشند. سرمایه گذاری روی این دستگاه ها ضروری است زیرا به دلیل دمای نگهداری نادرست، جایگزینی واکسن های منقضی شده مقرون به صرفه تر خواهد بود بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: نظارت بر دما و رطوبت نسبی در صنایع دارویی 

CDC پیشنهاد میکند که همه امکانات نگهداری باید دارای نوع خاصی از TMD باشند. این TMD یک دیتالاگر دیجیتال است. دستگاه ثبت اطلاعات دیجیتال، دقیق ترین نتایج دما را در واحد ذخیره سازی ارائه میدهد. داده های دمای دستگاه ثبت دیجیتال در وبسایت رایانه یا نرم افزار خاصی قابل بارگیری است. هر شرکت دارویی باید تمام سوابق داده را حداقل به مدت 3سال نگه دارد.

نظارت بر دمای واکسن
بهترین راه برای نظارت بر دمای واکسن، استفاده از دستگاه TMD یا دستگاه مانیتورینگ دما است.

دستگاه نظارت بر دما و ثبت کننده اطلاعات دیجیتالی باید در تمام واحدهای ذخیره سازی و واحدهای حمل و نقل وجود داشته باشد. در صورت خرابی هر یک از دستگاه ها همیشه باید پشتیبان TMD وجود داشته باشد.

با بررسی اینکه آیا ویژگی های صحیح را شامل میشود یا خیر، مطمئن شوید که دستگاه ثبت اطلاعات دیجیتال برای استفاده آماده است. این ویژگی ها شامل یک کاوشگر جداشونده، زنگ هشدار برای دمای خارج از محدوده، اندازه گیری باتری کم، فاصله ورود به سیستم و گواهی تست کالیبراسیون است.

برنامه های نگهداری و جابجایی واکسن ها

همه شرکت های دارویی باید یک برنامه اضطراری در مورد نحوه نگهداری و ذخیره واکسن ها ایجاد کنند. به این ترتیب کارکنان قادر خواهند بود در شرایط اضطراری سریع عمل کنند. این طرح باید در هر لحظه در دسترس همه کارکنان باشد و باید محل ذخیره سازی پشتیبان واکسن ها را مشخص کند.

این مکان های پشتیبان ممکن است شامل بیمارستان یا داروخانه محلی باشد. اگر واکسن ها در شرایط اظطراری نیاز به جابجایی دارند، باید امکانات بسته های سرد و کولر اضافی موجود باشند. کامیونی که دارای یخچال باشد نیز بسیار مناسب است. یک نسخه از دستورالعمل های انتقال واکسن باید همیشه برای همه کارکنان در دسترس باشد. هرگز قبل از تماس با برنامه واکسیناسیون محلی هیچ واکسنی را دور نریزید. همیشه ابتدا دستورالعمل های برنامه ایمن سازی را دنبال کنید.

هماهنگ کننده واکسن یک شخصیت کلیدی برای هر مرکز است زیرا اطمینان حاصل می شود که واکسن ها به درستی نگهداری میشوند. اگر شخص اصلی حضور ندارد همیشه باید حداقل یک هماهنگ کننده پشتبان اضافی وجود داشته باشد.

هماهنگ کننده واکسن وظایف متعددی را بر عهده دارد. برخی از این وظایف شامل سفارش واکسن و نظارت بر ذخیره سازی محموله های واکسن است. هماهنگ کننده های واکسن همچنین مسئول سازماندهی واکسن ها در واحد های ذخیره سازی و ثبت قرائت دما بر روی سیاهه های مربوط هستند.

نگهداری و جابجایی واکسن ها
گر واکسن ها در شرایط اظطراری نیاز به جابجایی دارند، باید امکانات بسته های سرد و کولر اضافی موجود باشند.

صرف نظر از شغل کارمندان، همه باید روش های مناسب نگهداری و نحوه نگهداری از امکانات خود را بدانند. همه پرسنل جدید اعم از تزریق واکسن باید به همه دستورالعمل ها و منابع آموزشی دسترسی داشته باشند. برنامه های ایمن سازی ابزارهای بسیار خوبی برای آموزش کارکنان دارد.

برای اطلاعات بیشتر از محصولات برنا پایش و شخصی سازی محصولات مد نظر هود می توانید با شماره 02191030516 و داخلی 1 تماس حاصل نمایید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X