رفتن به محتوای اصلی
اهمیت سنسورهای دما و رطوبت

اهمیت سنسورهای دما و رطوبت

سنسورهای دما و رطوبت از رایج ترین حسگرهای محیطی هستند. سنسورهای رطوبت، بعضاً رطوبت سنج نامیده می شوند. این دستگاهها برای تامین رطوبت واقعی هوا در هر نقطه یا هر مکان معین مورد استفاده قرار می گیرند. چنین دستگاههایی معمولاً در شرایطی استفاده می شوند که شرایط هوا ممکن است نامساعد باشد یا به دلایل مختلف شرایط هوا نیاز به کنترل داشته باشد. در این سری از مقالات برناپایش درباره اهمیت سنسورهای دما و رطوبت صحبت میکنیم.

رطوبت چیست و چه تاثیراتی دارد؟

رطوبت عبارت است از وجود آب در هوا. میزان بخار آب موجود در هوا نه تنها بر راحتی شخصی تأثیر می گذارد بلکه می تواند بر فرایندهای مختلف تولید در کاربردهای صنعتی نیز تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، در صنایع نیمه هادی ، میزان رطوبت باید به درستی کنترل و نظارت شود تا از پردازش ویفر مناسب اطمینان حاصل شود. همچنین کنترل رطوبت برای دستگاه های جوجه کشی ، تجهیزات تنفسی ، دستگاه های ضدعفونی کننده و محصولات بیولوژیکی بسیار مهم است. علاوه بر این ، وجود بخار آب ممکن است بر سایر فرآیندهای شیمیایی ، بیولوژیکی و فیزیکی نیز تأثیر بگذارد.

میزان رطوبت در هر محیط

اندازه گیری رطوبت در محیط می تواند بسیار مهم باشد زیرا هرچه رطوبت بیشتر باشد، گرمتر به نظر می رسد. در صنایع ، اندازه گیری رطوبت اغلب مهم است زیرا می تواند بر سلامت و ایمنی پرسنل و همچنین هزینه های ناشی از محصول تأثیر بگذارد. در نتیجه ، سنسورهای دما و رطوبت اغلب بسیار مهم هستند.

اندازه گیری رطوبت در گزارش آب و هوا

اندازه گیری رطوبت یکی از عناصر مهم گزارش آب و هوا است زیرا وجود رطوبت نشان دهنده احتمال شبنم ، مه یا بارش است. رطوبت نسبی بیشتر ، اثر تعریق را به منظور خنک کردن بدن کاهش می دهد. این امر به این دلیل رخ می دهد که از تبخیر عرق از پوست جلوگیری می شود. این اثر در جدول شاخص گرما اندازه گیری می شود. در نتیجه ، ممکن است در تابستان در مناطقی که رطوبت نسبی بیشتری وجود دارد ، بدن بسیار داغ شود.

پیشنهاد میشود بخوانید: فناوری ICP/IEPE

دو نمونه سنسور دما و رطوبت
سنسورهای رطوبت، بعضاً رطوبت سنج نامیده می شوند. این دستگاهها برای تامین رطوبت واقعی هوا در هر نقطه یا هر مکان معین مورد استفاده قرار می گیرند.

عوامل موثر در انتخاب سنسور دما و رطوبت

در انتخاب سنسورهای دما و رطوبت ، مهم است که مشخصات خاصی را در نظر داشته باشید. در میان آن عوامل عبارتند از:

  • تکرارپذیری
  • دقت
  • ثبات طولانی مدت
  • قابلیت تعویض
  • قابلیت بازیابی از تراکم
  • مقاومت در برابر آلودگی های فیزیکی و شیمیایی
  • بسته بندی
  • اندازه
  • مقرون به صرفه بودن

پیشنهاد ما

با مطالعه مطلب فوق دریافتیم که سنسورهای دما و رطوبت تحلیل دقیق دما را به ما می دهند. این موضوع به شکل بسیار دقیق تر در دیتالاگر دما هم صدق می کند. اما چه دیتالاگری از کجا و به چه شکل برای اندازه گیری دمای محیط تهیه کنیم که خدمات پس از فروش هم داشته باشد. جواب سوالات فوق شرکت برنا پایش است. برنا پایش، شرکتی است که تولید کننده انواع سنسور، حسگر و دیتالاگر است که محصولاتش با نمونه های خارجی در رقابت است.

کافی است برای اطلاع بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191030516 و داخلی 1 را تماس حاصل نمایید و از صفحه محصولات برنا پایش دیدن کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X