رفتن به محتوای اصلی
PH متر چیست؟

PH متر چیست؟

ph از لغت فرانسوی Hydrogene گرفته شده، اطلاح pH که مخفف دو کلمه Hydrogene و power است بیانگر قدرت یونی هیدروژن در آب است. pH واحد اندازه گیری است که میزان اسیدیته یا قلیائیت را توصیف می کند و در مقیاس 0 تا 14 اندازه گیری می شود. در این سری از مقالات برنا پایش قصد داریم بیشتر با PH متر آشنا شویم در ادامه همراه ما باشید.

مقدمه ای بر اندازه گیری PH

pHمتر ابزاری است که برای اندازه گیری اسیدیته یا قلیائیت محلول مورد استفاده قرار می گیرد.
اطلاعات کمی ارائه شده توسط مقدار pH بیان کننده میزان فعالیت یک اسید یا باز از نظر فعالیت یون هیدروژن است. مقدار pH یک ماده با نسبت یون هیدروژن [H+] و یون هیدروکسیل [OH-] رابطه مستقیم دارد.

  • اگر غلظت H+ بیشتر از OH- باشد ، ماده اسیدی است، (pH<7 ).
  • اگر غلظت OH- بیشتر از H+ باشد ، ماده قلیایی است، ( pH>7 ).
  • اگر مقدار مساوی یونهای H+ و OH- وجود داشته باشد، ماده خنثی است، با (pH = 7 ).

اسیدها و بازها به ترتیب دارای یونهای هیدروژن آزاد و هیدروکسیل آزاد هستند. رابطه بین یونهای هیدروژن و یونهای هیدروکسیل در یک محلول معین، برای مجموعه ای از شرایط معین ثابت است، هر یک را می توان با شناخت دیگری تعیین کرد.

اندازه گیری PH

با استفاده از کاغذها یا نشانگرهای pH می توان به طور تقریبی نشانه ای از pH را بدست آورد که با تغییر سطح pH رنگ آنها تغییر می کند. دقت این شاخص ها محدودیت هایی دارد و تفسیر صحیح آنها در نمونه های رنگی یا کدر ممکن است مشکل باشد.

روش دیگر اندازه گیری pH، با pH متر بدست می آید. یک سیستم اندازه گیری pH شامل سه قسمت است: الکترود اندازه گیری pH ، الکترود مرجع و امپدانس ورودی بالا.

الکترود pH را می توان به عنوان یک باتری در نظر گرفت، با ولتاژی که با pH محلول اندازه گیری شده متفاوت است. الکترود اندازه گیری pH یک پیاز شیشه ای حساس به یون هیدروژن است، با خروجی میلی ولت که با تغییر در غلظت نسبی یون هیدروژن در داخل و خارج لامپ متفاوت است. خروجی الکترود مرجع با فعالیت یون هیدروژن تغییر نمی کند. الکترود pH دارای مقاومت داخلی بسیار بالایی است و تغییر ولتاژ را با pH دشوار می کند. بنابراین امپدانس ورودی pH متر و مقاومت نشتی عوامل مهمی هستند.

بیشتر بخوانید: انواع pH سنج ها

pH متر اساساً یک تقویت کننده امپدانس بالا است که ولتاژهای الکترود را به طور دقیق اندازه گیری می کند و نتایج را مستقیماً در واحدهای pH بر روی صفحه نمایش آنالوگ یا دیجیتال نمایش می دهد. در برخی موارد، ولتاژها را می توان برای کاربردهای خاص یا برای استفاده با الکترودهای انتخاب کننده یون یا پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) خواند.

اندازه گیری PH
یک سیستم اندازه گیری pH شامل سه قسمت است: الکترود اندازه گیری pH ، الکترود مرجع و امپدانس ورودی بالا.

 

الکترودهای PH

فناوری الکترودهای pH در 50 تا 60 سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. با تمام پیشرفت های تکنولوژیکی 30 تا 40 سال گذشته، تولید الکترودهای pH یک هنر باقی مانده است. بدنه شیشه ای مخصوص الکترود توسط دمنده های شیشه ای به شکل خود منفجر می شود. نه یک روند بسیار پیشرفته و نه “فناوری پیشرفته”، بلکه یک مرحله بسیار مهم در تولید الکترود است. در واقع ضخامت شیشه مقاومت آن را تعیین می کند و بر خروجی آن تأثیر می گذارد.

جبران درجە حرارت

جبران دما در داخل دستگاه وجود دارد، زیرا الکترودهای pH و اندازه گیری ها به دما حساس هستند. جبران دما ممکن است دستی یا خودکار باشد. با جبران دستی، اندازه گیری دمای جداگانه مورد نیاز است، و کنترل جبران دستی pH متر را می توان با مقدار تقریبی دما تنظیم کرد. با جبران دمای خودکار (ATC)، سیگنال از یک پروب دمای جداگانه وارد pH متر می شود، به طوری که می تواند مقدار pH نمونه را در آن دما به طور دقیق تعیین کند.

راه حل های بافر

بافرها محلولهایی هستند که دارای مقادیر pH ثابت و توانایی مقاومت در برابر تغییرات سطح pH را دارا هستند. از آنها برای کالیبراسیون سیستم اندازه گیری pH (الکترود و متر) استفاده می شود. تفاوتهای کوچکی بین خروجی یک الکترود با الکترود دیگر و همچنین تغییرات خروجی الکترودها در طول زمان وجود دارد. بنابراین، سیستم باید به صورت دوره ای کالیبره شود.

بافرها با طیف وسیعی از مقادیر pH در دسترس هستند و هر دو به صورت مایع از پیش مخلوط شده یا به عنوان کپسول پودر خشک مناسب وجود دارند. اکثر pH سنج ها نیاز به کالیبراسیون در چندین مقدار خاص pH دارند. یک کالیبراسیون معمولاً در نزدیکی نقطه ایزوپتانسیل انجام می شود (سیگنال تولید شده توسط الکترود در pH7  در 25 درجه سانتی گراد 0 میلی ولت است) و دومی معمولاً در pH4 یا pH10 انجام می شود. بهتر است یک بافر تا حد ممکن نزدیک به مقدار pH واقعی نمونه مورد نظر برای اندازه گیری انتخاب کنید.

PH الکترود
بدنه شیشه ای مخصوص الکترود توسط دمنده های شیشه ای به شکل خود منفجر می شود.

کلام آخر

هر مکانی برای ادامه بقا نیاز به اندازه گیری دما دارد، از انبارهای نگه داری مواد غذایی گرفته تا داروخانه ها و حتی گلخانه ها، پس دمای محیط برای سالم ماندن هر چیزی را دست کم نگیرید. حتی بدن انسان هم در دمای خیلی زیاد و دمای خیلی کم هم با وجود مقاوم بودن از خود واکنش نشان می دهد. پیشنهاد ما به شما دیتالاگر است. دیتالاگر ابزاری است که تغییرات شرایط را با گذشت زمان کنترل و ثبت میکند. این دستگاه ها میتوانند به صورت واحد های مستقل کار کنند و دارای چندین کانال باشند. اکثر این واحد های مستقل با باتری کار میکنند که به آنها این امکان را میدهد قابل حمل (portable) باشند و مدت زمان طولانی در حال حمل و نقل کار کنند. شرکت برنا پایش پیشرو در تولید و عرضه مستقیم انواع دیتالاگر دما و دیتالاگر جنرال است، که با نمونه های خارجی در رقابت است.

شما می توانید با شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید و برای آشنایی بیشتر به صفحه محصولات برنا پایش مراجعه کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X