رفتن به محتوای اصلی
تفاوت جریان متناوب و جریان مستقیم

تفاوت جریان متناوب و جریان مستقیم

DC مخفف «جریان مستقیم» و AC مخفف «جریان متناوب» است. زمانی جریان مستقیم است که همیشه در یک جهت حرکت داشته باشد. در حالی که جریان متناوب به صورت دوره ای جهت را تغییر می دهد. در این سری از مقالات برنا پایش سعی داریم به توضیح، تفاوت جریان متناوب و جریان مستقیم بپردازیم در این مطلب همراه ما باشید.

مقدمه ای بر سیگنال ها

مهندسان برق زمان زیادی را صرف صحبت درباره سیگنال‌ها می‌کنند. معنای اصلی این کلمه ارتباط نزدیکی با مفهوم انتقال و دریافت دارد. سیگنال، هر نوع حرکت، صدا یا حرکت مکانیکی بود که برای انتقال اطلاعات استفاده می شد.

امروزه، این یک اصطلاح مهندسی عمومی است. که هنگام اشاره به ولتاژها، جریان ها، دنباله های عددی و عبارات ریاضی که با توجه به زمان متفاوت هستند، استفاده می کنیم. با این حال، مهم است که بدانیم این سیگنال‌ها ارتباط مفهومی با ارسال و دریافت را حفظ می‌کنند. زیرا به طور کلی، ابزاری برای انتقال یا نمایش اطلاعات هستند.

ویژگی های یک سیگنال الکتریکی با رابطه آن بین دامنه و زمان تعیین می شود. این رابطه را می توان با عبارات ریاضی و توالی نقاط داده دریافت کرد. اما در بسیاری از موارد، مختصرترین، راحت ترین و آموزنده ترین روش نمایش بصری است.

ما اغلب سیگنال ها را از طریق نمودارهایی تجزیه و تحلیل می کنیم که در آن محور عمودی دامنه و محور افقی نشان دهنده زمان است. نتیجه، منحنی ای است که تغییرات آن در موقعیت عمودی با تغییرات سیگنال در ولتاژ یا جریان مطابقت دارد. مانند تصویر زیر:

نمودار تجزیه و تحلیل سیگنال
ویژگی های یک سیگنال الکتریکی با رابطه آن بین دامنه و زمان تعیین می شود.

 

جریان متناوب و جریان مستقیم سیگنال‌های الکتریکی، در اشکال و اندازه‌های بی‌پایانی وجود دارند. با این حال، اگر روی ویژگی های کلی تمرکز کنیم، می توانیم سیگنال ها را به دسته های وسیعی دسته بندی کنیم. شاید اساسی ترین طبقه بندی DC در مقابل AC باشد.

جریان مستقیم و متناوب

DCمخفف «جریان مستقیم» و AC مخفف «جریان متناوب» است. جریان مستقیم است اگر همیشه در یک جهت جریان داشته باشد. در حالی که جریان متناوب به صورت دوره ای جهت را تغییر می دهد.

اصطلاحات “DC” و “AC” به صفت های عمومی تبدیل شده اند که می توانند ولتاژها و حتی جریان ها را توصیف کنند (ما اغلب به جای “جریان مستقیم” می گوییم “جریان DC”).

بنابراین، “ولتاژ DC” واقعا به عنوان “ولتاژ جریان مستقیم” تفسیر نمی شود. بلکه نشان می دهد که ولتاژ قطبیت را تغییر نمی دهد، دامنه ممکن است تغییرات زیادی در طول زمان نشان دهد، اما همیشه مثبت یا همیشه منفی است. از طرف دیگر، یک ولتاژ AC به طور مداوم از قطب مثبت به قطب منفی و از قطب منفی به قطب مثبت تغییر می کند.

سیگنال های AC و DC

اصطلاحات AC و DC می توانند سیگنال ها را نیز توصیف کنند. سیگنال AC یک جریان، ولتاژ یا دنباله عددی است که به طور مداوم مقادیر مثبت و منفی را نشان می‌دهد و سیگنال DC فقط مقادیر مثبت یا فقط مقادیر منفی را نشان می‌دهد.

نمودارهای زیر نمونه هایی از سیگنال های AC و DC را ارائه می دهند. سیگنال سمت چپ AC است. ولتاژ به طور منظم در بالا و پایین محور افقی گسترش می یابد، که مربوط به دامنه 0 V است. سیگنال سمت راست DC است. تغییرات قابل توجهی در دامنه دارد، اما ولتاژ همیشه در بخش مثبت نمودار است.

 AC و DCسیگنال های
اصطلاحات AC و DC می توانند سیگنال ها را نیز توصیف کنند.

 

انرژی الکتریکی از طریق شبکه برق به صورت جریان متناوب توزیع می شود. اما سیستم های الکترونیکی به ولتاژ تغذیه DC نیاز دارند. یک ولتاژ منبع تغذیه AC را می توان با استفاده از یکسو کننده و به دنبال آن یک تنظیم کننده ولتاژ به یک ولتاژ تغذیه DC پایدار تبدیل کرد.

DC و ACولتاژ تغذیه
انرژی الکتریکی از طریق شبکه برق به صورت جریان متناوب توزیع می شود.

 

کافی است برای اطلاع بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191030516 و داخلی 1 را تماس حاصل نمایید و از صفحه محصولات برنا پایش دیدن کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

شماره 02191030516 و داخلی 1 برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر

X